|
POPRZEDNIE NAZWY: ex MARYNA. TYP STATKU: prom portowy/statek pasażerski typu PP-120. ROK I MIEJSCE BUDOWY: 27.09.1967, Gdańska Stocznia Rzeczna w Gdańsku; przebudowa 21.08.2000. STOCZNIOWY NUMER BUDOWY: B-070/PP120/7. WYMIARY: długość całkowita 21,56 m, długość kadłuba 20,47 m, szerokość całkowita 5,82 m, wysokość boczna 3,05 m, zanurzenie 1,75 m. SILNIK GŁÓWNY: 1 silnik wysokoprężny typu B-120W, 2-suwowy, 4-cylindrowy, moc 120 KM/88 kW, średnica cylindra 195 mm, skok tłoka 260 mm, liczba obrotów silnika/pędnika 425/425 na minutę, rok produkcji 1965, numer fabryczny 114/769, producent: Puckie Zakłady Mechaniczne w Pucku; ↓ 1 silnik wysokoprężny typu UE680/193/1, 6-cylindrowy, moc 165 KM/121 kW, średnica cylindra 127 mm, skok tłoka 146 mm, liczba obrotów silnika/pędnika 2000/500 na minutę, producent: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu/Puckie Zakłady Mechaniczne w Pucku. INNE DANE: kadłub stalowy spawany o poprzecznym układzie wiązań, pokład stalowy, pędnik: 1 śruba, prędkość 15 km/h, załoga 5 osób, 143 pasażerów. ARMATOR: Izabela Skiba, Dziwnów. PORT MACIERZYSTY: Dziwnów. NUMER IMO: 8738938. SYGNAŁ WYWOŁAWCZY: SPS2368, MMSI 261002250. NUMER PRS: 67129 → 670129.
Projekt statku przeznaczonego do przewozów pasażerskich, głównie w rejonie Świnoujścia, powstał w Biurze Projektów i Studiów Taboru Rzecznego we Wrocławiu. Autorzy: inż. Jerzy Kamionka i inż. Zbigniew Zubrzycki. Oznaczony jako B-070. Ten typ przez załogi nazywany był popularnie „bombowcem” ze względu na hałas, jaki wydawał silnik, przypominający samolot bombowy. Nazywane także „Filutkami”. Zbudowany przez Gdańską Stocznię Rzeczną w Gdańsku jako siódmy statek tego typu. Nazwany „MARYNA”, przeznaczony był dla P.P. Żegluga Szczecińska w Szczecinie. Jako prom portowy miał następujące dane techniczne: długość 20,47 m, szerokość 5,82 m, zanurzenie 1,65 m. Jako silnik główny zastosowano silnik typu B-120W, 4-cylindrowy o mocy 120 KM. Na pokład zabierał 180 osób. Eksploatowany w porcie szczecińskim zarówno do przewozu wycieczek, jak i do obsługi komunikacji wewnątrzportowej. Potem przebazowany do Świnoujścia, gdzie obsługiwał przeprawy promowe. W 1986 r. wymiana silnika. Od 1991 r. w nowopowstałej Żegludze Świnoujskiej w Świnoujściu. Wycofany w 1998 r. W 2000 r. zakupiony przez Józefa Skibę z Darłowa i przebudowany na tzw. statek piracki. Nazwany „VICTORIA I”. Od 2014 r. właścicielem statku była Izabela Skiba. W dniu 5 czerwca 2023 r. „VICTORIA I” płynąc na stałej trasie z Dziwnowa do Kamienia Pomorskiego weszła na mieliznę na Zalewie Kamieńskim i dostała niewielkiego przechyłu na burtę. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podjęła decyzję o ewakuacji 103 pasażerów. Po zakończonej ewakuacji statek odzyskał sprawność i powrócił do portu w Dziwnowie. Istniał jeszcze pod koniec 2024 r. © Opracował Waldemar Danielewicz – 17.12.2024/11.06.2026 |