Archiwum Statków Śródlądowych i Przybrzeżnych

Autor: Waldemar Danielewicz




623. VICTORIA I

POPRZEDNIE NAZWY: ex MARYNA.

TYP STATKU: prom portowy/statek pasażerski typu PP-120.

ROK I MIEJSCE BUDOWY: 27.09.1967, Gdańska Stocznia Rzeczna w Gdańsku; przebudowa 21.08.2000.

STOCZNIOWY NUMER BUDOWY: B-070/PP120/7.

     WYMIARY:

długość całkowita 21,56 m, długość kadłuba 20,47 m, szerokość całkowita 5,82 m, wysokość boczna 3,05 m, zanurzenie 1,75 m.

     SILNIK GŁÓWNY:

1 silnik wysokoprężny typu B-120W, 2-suwowy, 4-cylindrowy, moc 120 KM/88 kW, średnica cylindra 195 mm, skok tłoka 260 mm, liczba obrotów silnika/pędnika 425/425 na minutę, rok produkcji 1965, numer fabryczny 114/769, producent: Puckie Zakłady Mechaniczne w Pucku;

     ↓

1 silnik wysokoprężny typu UE680/193/1, 6-cylindrowy, moc 165 KM/121 kW, średnica cylindra 127 mm, skok tłoka 146 mm, liczba obrotów silnika/pędnika 2000/500 na minutę, producent: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu/Puckie Zakłady Mechaniczne w Pucku.

     INNE DANE:

kadłub stalowy spawany o poprzecznym układzie wiązań, pokład stalowy, pędnik: 1 śruba, prędkość 15 km/h, załoga 5 osób, 143 pasażerów.

     ARMATOR:

Izabela Skiba, Dziwnów.

     PORT MACIERZYSTY:

Dziwnów.

     NUMER IMO:

8738938.

     SYGNAŁ WYWOŁAWCZY:

SPS2368, MMSI 261002250.

     NUMER PRS:

67129 → 670129.


HISTORIA:

     Projekt statku przeznaczonego do przewozów pasażerskich, głównie w rejonie Świnoujścia, powstał w Biurze Projektów i Studiów Taboru Rzecznego we Wrocławiu. Autorzy: inż. Jerzy Kamionka i inż. Zbigniew Zubrzycki. Oznaczony jako B-070. Ten typ przez załogi nazywany był popularnie „bombowcem” ze względu na hałas, jaki wydawał silnik, przypominający samolot bombowy. Nazywane także „Filutkami”.

     Zbudowany przez Gdańską Stocznię Rzeczną w Gdańsku jako siódmy statek tego typu. Nazwany „MARYNA”, przeznaczony był dla P.P. Żegluga Szczecińska w Szczecinie. Jako prom portowy miał następujące dane techniczne: długość 20,47 m, szerokość 5,82 m, zanurzenie 1,65 m. Jako silnik główny zastosowano silnik typu B-120W, 4-cylindrowy o mocy 120 KM. Na pokład zabierał 180 osób. Eksploatowany w porcie szczecińskim zarówno do przewozu wycieczek, jak i do obsługi komunikacji wewnątrzportowej. Potem przebazowany do Świnoujścia, gdzie obsługiwał przeprawy promowe. W 1986 r. wymiana silnika. Od 1991 r. w nowopowstałej Żegludze Świnoujskiej w Świnoujściu. Wycofany w 1998 r.

     W 2000 r. zakupiony przez Józefa Skibę z Darłowa i przebudowany na tzw. statek piracki. Nazwany „VICTORIA I”. Od 2014 r. właścicielem statku była Izabela Skiba. W dniu 5 czerwca 2023 r. „VICTORIA I” płynąc na stałej trasie z Dziwnowa do Kamienia Pomorskiego weszła na mieliznę na Zalewie Kamieńskim i dostała niewielkiego przechyłu na burtę. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podjęła decyzję o ewakuacji 103 pasażerów. Po zakończonej ewakuacji statek odzyskał sprawność i powrócił do portu w Dziwnowie. Istniał jeszcze pod koniec 2024 r.

© Opracował Waldemar Danielewicz – 17.12.2024/11.06.2026



MARYNA; foto: archiwum Waldemara Danielewicza

MARYNA; pocztówka z archiwum Waldemara Danielewicza

MARYNA; pocztówka z archiwum Waldemara Danielewicza

MARYNA w Świnoujściu; foto: Andrzej Patro

VICTORIA I w Dziwnowie, 08.04.2017; foto: Wojtek Zientara

VICTORIA I w Dziwnowie, 03.10.2020; foto: Wojtek Zientara

VICTORIA I w Dziwnowie; foto: Ondra Balcar

VICTORIA I w Dziwnowie, 26.06.2023; foto: Wojtek Zientara

VICTORIA I w Dziwnowie, 05.01.2024; foto: internet

VICTORIA I w Dziwnowie, 01.08.2024; foto: internet

VICTORIA I na Zalewie Kamieńskim, 16.08.2024; foto: Wojtek Zientara

VICTORIA I na Zalewie Kamieńskim, 16.08.2024; foto: Wojtek Zientara