Archiwum Statków Śródlądowych i Przybrzeżnych

Autor: Waldemar Danielewicz




618. OLEŚNICA

POPRZEDNIE NAZWY: ex ALFRED NOBEL.

TYP STATKU: pasażerski.

ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1937, Gebrüder Wiemann, Brandenburg [Niemcy].

STOCZNIOWY NUMER BUDOWY: 298.

     WYMIARY:

długość całkowita 29,00 m, długość rejestrowa 28,46 m, długość między pionami 27,90 m, szerokość całkowita 5,58 m, wysokość boczna 2,10 m, zanurzenie maks. 1,30 m, pojemność brutto 93 RT.

     SILNIK GŁÓWNY:

1 maszyna parowa potrójnego rozprężania, 3-cylindrowa, moc 160 KM, średnice cylindrów 190/331/510 mm, skok tłoka 260 mm, rok produkcji 1937, producent: Gebrüder Wiemann, Brandenburg.

     KOCIOŁ PAROWY:

1 kocioł szkocki, ciśnienie robocze 17 at, powierzchnia ogrzewalna m2, rok budowy 1937, numer fabryczny 7889, producent: Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg A.G., Augsburg [Niemcy].

     INNE DANE:

materiał: dno: stal, burty: stal, pokład: stal, kadłub nitowany o poprzecznym układzie wiązań, pędnik: 1 śruba, prędkość 8,5 węzła, załoga 6 osób, 210 pasażerów.

     ARMATOR:

P.P. Żegluga Szczecińska w Szczecinie.

     PORT MACIERZYSTY:

Szczecin.

     NUMERY REJESTRACYJNE:

796 [RDW Szczecin].

     SYGNAŁ WYWOŁAWCZY:

SNIG.

     NUMER PRS:

23169.


HISTORIA:

     Zbudowany jako statek towarowo-holowniczy w 1936 roku dla firmy Dynamit-Nobel A.G. mającej siedzibę w Krümmel. Według innych źródeł zbudowany tylko jako holownik, nazywał się „ALFRED NOBEL”. Pod koniec wojny w marcu 1945 roku zatopiony na Odrze, wydobyty przez Rosjan we wrześniu 1945 r. Zniszczony wrak strona radziecka przekazała Polsce, odbyło się to na początku 1946 r. Odbudowany jako holownik otrzymał nazwę „OLEŚNICA” i wszedł w skład Polskiej Żeglugi na Odrze we Wrocławiu, port macierzysty Szczecin. Użytkowany jako holownik w porcie szczecińskim. W 1948 roku po likwidacji poprzedniego armatora „OLEŚNICA” trafiła do Państwowej Żeglugi na Odrze we Wrocławiu, jej zatrudnienie nie zmieniło się. Rok później holownik po kolejnej reorganizacji trafił do Państwowej Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Ekspozytura w Szczecinie, a po jej likwidacji w 1951 r. do P.P. Żegluga na Odrze we Wrocławiu, Ekspozytura Rejonowa w Szczecinie. W styczniu 1957 roku przekazany nowo powstałemu P.P. Żegluga Szczecińska w Szczecinie. Nowy armator postanowił przebudować holownik na statek pasażerski, co wykonano w latach 1957-58. Po remoncie skierowany do Świnoujścia, gdzie pływał jako prom pomiędzy Świnoujściem a Warszewem. Po sezonie 1964 roku w październiku wycofany. Złomowany w 1968 roku.

© Opracował Waldemar Danielewicz – 19.10.2021/08.06.2026



OLEŚNICA; foto: archiwum Waldemara Danielewicza

OLEŚNICA; foto: archiwum Waldemara Danielewicza

OLEŚNICA od rufy; foto: archiwum Waldemara Danielewicza

OLEŚNICA; rys. Stefan Kolicki, „Pod polską banderą”, Wydawnictwo Morskie