|
NASTĘPNE NAZWY: CHEЖKA [SNEZHKA] → DELFIN → TEMIZ SU → GREENPORT → DOSTMAGONBET. TYP STATKU: zbiornikowiec wody typu ZW-1. ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1970, Stocznia „Wisła” w Gdańsku. STOCZNIOWY NUMER BUDOWY: ZW-1/1. WYMIARY: długość całkowita 57,62 m, długość rejestrowa 55,37 m, szerokość całkowita 9,02 m, wysokość boczna 3,75 m,zanurzenie 3,35 m, pojemność brutto 525 RT, pojemność netto 182 RT, nośność 696 ton. SILNIK GŁÓWNY: 1 silnik wysokoprężny typu Sulzer 8BAH22, 8-cylindrowy, moc 400 KM/294 kW, średnica cylindra 220 mm, skok tłoka 320 mm, liczba obrotów silnika/pędnika 500/500 na minutę, rok produkcji 1969, numer fabryczny 501, producent: Zakłady Mechaniczne „H. Cegielski”, Poznań. INNE DANE: kadłub stalowy spawany o mieszanym układzie wiązań, pokład stalowy, pędnik: 1 śruba, prędkość 9,5 węzła, załoga 6 osób, 97,5 t paliwa, 4 zbiorniki o pojemności 665 m3, system uzdatnia wody. ARMATOR: „Ship-Service” S.A., Warszawa. PORT MACIERZYSTY: Szczecin. NUMER IMO: 7029641. SYGNAŁ WYWOŁAWCZY: SPG2710, MMSI 261006220 [Polska], UEEP [Rosja], UNKD, MMSI 436000409 [Kazachstan]. NUMER PRS: 11154 → 110154.
Zbiornikowiec wody słodkiej typu ZW-1 zaprojektowany przez Biuro Projektów i Studiów Taboru Rzecznego we Wrocławiu. Jego zadaniem miało być zaopatrywanie statków w wodę pitną w Szczecinie i Świnoujściu. Szczególnie były problemy z poborem wody przy nabrzeżach Noteckim i Poznańskim, a w Świnoujściu przy PPDiUR Odra oraz na redzie. Budowę powierzono gdańskiej Stoczni „Wisła”. Kadłub wodowano w sierpniu 1969 r. Przekazany Zarządowi Portu Szczecin w 1970 r., nazwany „ŚNIEŻKA”. W 1980 r. przejęty przez Przedsiębiorstwo Usług Morskich „Ship-Service” w Szczecinie. W 25 marca 2002 r. „ŚNIEŻKA” została wyrzucona na brzeg koło Władysławowa. Ściągnięta przez holownik „MARCIN” w dniu 27 marca 2002 r. Wyrzucenie na brzeg spowodowane było zbyt bliskim zakotwiczeniem koło brzegu, za wcześnie odstawiono silnik główny i kiedy spostrzeżono, że statek dryfuje coraz bliżej brzegu, zabrakło czasu na ponowne uruchomienie go. Od 5 czerwca 2002 r. własność „Ship-Service” S.A. Warszawa. W listopadzie 2007 r. sprzedany armatorowi rosyjskiemu, nazwany „CHEЖKA” [SNEZHKA]. Bandera rosyjska, sygnał wywoławczy UEEP. W kwietniu 2019 r. sprzedany do Azerbejdżanu i tam nazwany „DELFIN”. Od 23 grudnia 2020 r. pływał pod nazwą „TEMIZ SU”. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła 17 lutego 2021 r. na „GREENPORT”. Od 16 sierpnia 2022 r. podniósł banderę Kazachstanu, nazwany „DOSTMAGONBET”, port macierzysty Aktau, sygnał wywoławczy UNKD. Eksploatowany ostatnio na Morzu Kaspijskim – istniał jeszcze w październiku 2025 r. © Opracował Waldemar Danielewicz – 23.10.2025 |