|
POPRZEDNIE NAZWY: ex PASSEPARTOUT, ex SCHIEWENHORST, ex PASSEPARTOUT. TYP STATKU: pogłębiarka ssąco-nasiębierna samobieżna. ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1898, Hamburg [Niemcy]. STOCZNIOWY NUMER BUDOWY: nieznany. WYMIARY: długość całkowita 46,75 m, długość rejestrowa 45,38 m, szerokość całkowita 7,92 m, wysokość boczna 2,79 m, zanurzenie 1,50 m, zanurzenie maks. 2,79 m, pojemność brutto 239 RT, pojemność netto 169 NT. SILNIKI GŁÓWNE: 2 maszyny parowe podwójnego rozprężania, 2-cylindrowe, moc łączna 150 KM, średnice cylindrów 216/353 mm, skok tłoka 280 mm, rok produkcji 1929, producent: Helsingør Jernskibs og Maskinbyggeri A/S, Helsingør [Dania]. SILNIKI POMOCNICZE: 2 maszyny parowe potrójnego rozprężania, 3-cylindrowe, moc 180 i 100 KM. KOCIOŁ PAROWY: 1 kocioł szkocki, ciśnienie robocze 8 at, powierzchnia ogrzewalna 84,2 m2, rok budowy 1926, numer fabryczny 708, producent: Helsingør Jernskibs og Maskinbyggeri A/S, Helsingør. INNE DANE: kadłub stalowy nitowany o poprzecznym układzie wiązań, pokład stalowy, pędniki: 2 śruby, prędkość 6 węzłów, załoga 12 osób, 1 ładownia 160 m3, wydajność 185 m3/h. ARMATOR: Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku. PORT MACIERZYSTY: Gdańsk. SYGNAŁ WYWOŁAWCZY: SOWN. NUMER PRS: 51002.
Pogłębiarka samobieżna zbudowana w 1892 r. dla nieznanego armatora, nazwa również nieznana. Niektóre źródła podają, że została zbudowana w Danii w 1892 r. jako szalanda, a dopiero sześć lat później w Hamburgu przebudowana na pogłębiarkę. W latach 1926-1929 generalny remont i przebudowa. Wymiana maszyn parowych i kotła. Nazwa „PASSEPARTOUT”. Port macierzysty Aalborg. Armator Højgaard og Schultz, Kopenhaga. Od roku 1930 zatrudniona w Gdyni przy budowie portu, gdzie duży udział miała wspomniana firma. Po zajęciu Gdyni przez Niemców we wrześniu 1939 r. wpadła w ich ręce. Nazwana „SCHIEWENHORST”, pracowała w Gdyni w Marinearsenal Gotenhafen. Zatopiona pod koniec wojny najprawdopodobniej w marcu 1945 r. w pobliżu doków portu gdyńskiego. Wydobyta przez radziecki EPRON w maju 1946 r. i następnie przekazana Polsce, została skierowana do remontu generalnego kadłuba, maszyn napędowych i urządzeń. Remont przeprowadziła Stocznia Gdyńska. Do eksploatacji weszła w 1947 r. pod nazwą „PASSEPARTOURT”, bowiem Polska zwróciła ocalały tabor duńskiej firmie, ponieważ ta przyjęła propozycję Polski kontynuowania dalszych prac w porcie gdyńskim. Kiedy w 1949 r. duńska firma zakończyła działalność, pogłębiarka została sprzedana Polsce. W 1949 r. przejęta przez Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku i nazwana „MEDUZA”. Wycofana w 1962 r. Dalszy los nieustalony. © Opracował Waldemar Danielewicz – 27.12.2025/08.06.2026 |