|
POPRZEDNIE NAZWY: ex GRAMBIN, ex MARYLA. TYP STATKU: pasażerski motorowy typu SZ-600. ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1963, Gdańska Stocznia Rzeczna w Gdańsku; 2004 przebudowa. STOCZNIOWY NUMER BUDOWY: 500/B3/8. WYMIARY: długość całkowita 36,51 m, długość rejestrowa 34,14 m, szerokość całkowita 6,57 m, wysokość boczna 3,10 m, zanurzenie 1,78 m. SILNIKI GŁÓWNE: 2 silniki wysokoprężne typu Wola DVMa-300, 12-cylindrowe w układzie V, moc 2 x 300 KM/220 kW, średnica cylindra 150 mm, skok tłoka 180 mm, liczba obrotów silnika/pędnika 1500/750 na minutę, rok produkcji 1963, numery fabryczne 4675 i 4672, producent: Zakłady Mechaniczne im. M. Nowotki w Warszawie. ↓ 1 silnik wysokoprężny typu MAN B2866KF, 6-cylindrowy, moc 285 KM/210 kW, średnica cylindra 128 mm, skok tłoka 155 mm, liczba obrotów silnika 2100/min., producent: MAN A.G., Augsburg [Niemcy]; INNE DANE: kadłub stalowy spawany o poprzecznym układzie wiązań, pokład stalowy + drewno, pędniki: 2 śruby, prędkość 12 węzłów, załoga 3-4 osoby, 195 pasażerów. ARMATOR: Przetwórstwo Rybne „Granfish” Sp.K. JWM Nord Sp. z o.o. w Ustce. PORT MACIERZYSTY: Ustka. NUMER IMO: 7021900. SYGNAŁ WYWOŁAWCZY: SNUF [Maryla], SPG2658, MMSI 261019170 [Pirat Ustka]. NUMER PRS: 13091 → 130091.
Zbudowany jako statek pasażerski typu SZ-600 w Gdańskiej Stoczni Rzecznej w Gdańsku w 1963 r. Projekt opracowało Biuro Konstrukcyjne Taboru Morskiego w Gdańsku pod kierownictwem mgr inż. Bohdana Dziekońskiego. Nazwany „MARYLA”, wszedł do eksploatacji w kwietniu 1964 r., armatorem została P.P. Żegluga Gdańska w Gdańsku. Na pokład zabierał 245 osób, prędkość 12 w. W dniu 1 sierpnia 1975 r. „MARYLA” płynąc z Gdańska spod Zielonej Bramy na wysokości ulicy Sienna Grobla zahaczyła o nieopuszczoną stalową linę promu międzybrzegowego kursującego w poprzek Motławy łączącego ulice Sienna Grobla i Wiosny Ludów. W wyniku tego prom zatonął, zginęło wówczas 18 pasażerów promu. W 1990 r. „MARYLA” została wydzierżawiona osobom prywatnym. W trakcie jej eksploatacji poważnemu uszkodzeniu [zatarcie] uległ jeden z silników napędowych, wobec czego statek odstawiono. W 1993 roku „MARYLA” została sprzedana do Niemiec, zakupił ją W. Grimm z Ueckermünde. Poddana remontowi, który ukończono w 1994 r. Podczas remontu zginął w wypadku jeden ze stoczniowców. Statek przemianowano na „GRAMBIN”. Pływał po Zatoce Pomorskiej. W roku 1995 „GRAMBIN” podniósł banderę panamską, armator Coramarin SA. Niestety losy statku między 1998 a 2003 rokiem nie są mi znane. W 2004 r. statek został zakupiony przez firmę PPHU Import-Export, Mirosław Kłos i S-ka z Grabna. W usteckiej stoczni przebudowany na stylizowany żaglowiec piracki, otrzymał silniki różnych producentów. Po przebudowie około 2007 r. nazwany „PIRAT USTKA”, operował w oparciu o port w Ustce, armator Przetwórstwo Rybne Granfish s.c. M. W. i M. Kłos, Ustka, a od 2018 r. – Granfish sp. k. JWM Nord Sp. z o.o., Ustka. Od ok. 2022 roku działa w oparciu o Sopot, skąd wyrusza w rejsy w okolicach Sopotu, a armatorem jest Statek Pirat Sp. z o.o., Ustka. © Opracował Waldemar Danielewicz – 01.04.2024/07.06.2026 |