Archiwum Statków Śródlądowych i Przybrzeżnych

Autor: Waldemar Danielewicz




583. RUSAŁKA

POPRZEDNIE NAZWY: ex NIXE.

NASTĘPNE NAZWY: NIXE.

TYP STATKU: statek inspekcyjny.

ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1879, Stettiner Maschinenbau Anstalt u. Schiffbauwertf A.G. vorm. Möller u. Holberg A.G., Grabow b. Stettin [Niemcy].

STOCZNIOWY NUMER BUDOWY: 79.

     WYMIARY:

długość całkowita 13,95 m, długość między pionami 12,70 m, szerokość całkowita 3,21 m, wysokość boczna 1,22 m, zanurzenie 0,90 m.

     SILNIK GŁÓWNY:

1 maszyna parowa podwójnego rozprężania, 2-cylindrowa, moc 25 KM, rok produkcji 1879, producent: Stettiner Maschinenbau Anstalt u. Schiffbauwertf A.G., Grabow b. Stettin;

     ↓

1 maszyna parowa podwójnego rozprężania, 2-cylindrowa, moc 40 KM, rok produkcji 1915, producent: R. Holz, Harburg [Niemcy];

     ↓

1 silnik benzynowy typu Otto, moc 35 KM, producent: Daimler-Benz A.G., Stuttgart [Niemcy].

     KOCIOŁ PAROWY:

1 kocioł – brak danych.

     INNE DANE:

kadłub stalowy nitowany o poprzecznym układzie wiązań, pokład stalowy+drewno, pędnik: 1 śruba, załoga 3 osoby, 26 pasażerów.

     ARMATOR:

Państwowy Zarząd Wodny w Koninie.

     PORT MACIERZYSTY:

Konin.

     NUMERY REJESTRACYJNE:

nieznane.


HISTORIA:

     Statek inspekcyjny zbudowany w Szczecinie dla Königlische Wasserbau Inspektion, Bromberg [Królewski Urząd Budownictwa Wodnego] nazwany „NIXE”. W 1916 r. wymiana maszyny parowej. Od lutego 1919 r. przejęty przez aliancką komisję rozjemczą. W styczniu 1920 r. przekazany Polsce [Pomorski Urząd Wojewódzki w Toruniu Wydział V]. W maju 1920 r. nazwany „RUSAŁKA”, przydzielony Zarządowi Rzeki Wisły w Toruniu. Od 1925 r. w Zarządzie Dróg Wodnych w Bydgoszczy. Około 1928 r. przebudowa. Otrzymał silnik benzynowy w miejsce maszyny parowej. Brak bliższych informacji o tym silniku, jego moc wynosiła 35 KM. Od 1933 r. w Państwowym Zarządzie Wodnym w Bydgoszczy. Tuż przed wybuchem II wojny światowej przekazany do Państwowego Zarządu Wodnego w Koninie. We wrześniu 1939 r. dostał się w ręce niemieckie. Nazwany „NIXE”, podlegał pod Wasserbauamt Konin. Według pism rewindykacyjnych Ministerstwa Komunikacji z 1947 r. statek został wywieziony przez Niemców w 1944 r. w nieznanym kierunku. Dalsze losy nieustalone.

© Opracował Waldemar Danielewicz – 01.11.2025/30.05.2026



NIXE w Bydoszczy przed 1919 r. (po prawej); foto: archiwum Franciszka Manikowskiego

RUSAŁKA; foto: archiwum Franciszka Manikowskiego

RUSAŁKA w śluzie Okole; foto: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

RUSAŁKA i WOJEWODA; foto: archiwum Waldemara Danielewicza